Birkaç yıl önce, hiç kimse Instagram’ın Facebook’tan sonra en çok etkileşim kuran ikinci ağ olacağını tahmin edemezdi.

Sağlam bir kullanıcı tabanına sahip en hızlı büyüyen sosyal medya platformlarından biri olan Instagram, giderek daha fazla işletmeyi çeken büyük bir satış potansiyeline sahiptir, dolayısıyla Instagram pazarlaması isteğe bağlı değildir.

Ancak Instagram’daki 25 milyondan fazla işletme profili ile müşterilerinizin dikkatini çekmek zorlaşıyor. Dahası, işletme profili ziyaretlerinin 3’te 2’si takipçi olmayanlardan geliyor ve markanız hakkında ilk izlenimi yaratmak ve profil ziyaretçilerinizi çekmek için sadece 2,6 saniyeniz var. Dünyaca ünlü markalardan biri değilseniz, ziyaretçilerinizin şirketiniz hakkında hiçbir şey bilmeme ihtimali vardır, bu nedenle onlara işletmenizin takip etmeye değer olduğunu kanıtlamanız gerekir.

Çözüm? Hedef kitlenizin dikkatini çeken göz alıcı Instagram biyografileri oluşturun.

Instagram profili / bio nedir?

Profil ziyaretçilerinizin göreceği ilk şeylerden biri, profilinizin merkezinde belirgin bir şekilde görüntülendiği için biyografinizdir.

Instagram bio tanımı

Bir Instagram profili, sizin, girişiminiz veya şirketiniz hakkında ilk izlenimi veren ziyaret kartınızdır: insanlara işletmeniz hakkında bilgi verir, marka konumunuzu iletir ve profil ziyaretçilerini sizi platformda takip etmeye ve gelecekte müşteri olmaya teşvik eder.

150 karakter ve bir web sitesi bağlantısı ile sınırlı olduğundan, takipçileri çeken yaratıcı Instagram biyografileri yazmak zaman ve çaba gerektirir. Ancak, ziyaretçilerin işletmenizi takip etmek isteyip istemediklerini hızlı bir şekilde anlamalarına yardımcı olan bazı unsurlar vardır.

Instagram biyografisini mükemmel yapan nedir?
Mükemmel bir Instagram biyografisi sadece 150 karakterden ibaret değildir; aynı zamanda Instagram estetiğiyle de ilgilidir. İnsanlar sizi takip etmeye karar vermeden önce profilinizi hızla taradıklarından, olumlu bir ilk izlenim yaratmada neyin büyük bir rol oynadığını bilmek önemlidir.

Profilinizin temel bileşenleri şunlardır:

Profil resmi
Metin bloğu
Profil etiketleri ve hashtag bağlantıları
Web sitesi bağlantısı
İletişim seçenekleri
Instagram Hikayelerinde Öne Çıkanlar

Güçlü bir Instagram biyografisine iyi bir örnek ASOS’tur:

ASOS, profil resmi olarak geniş çapta tanınan bir logoya sahiptir, müşterilerin şirketin ürünleriyle neler alabileceklerine dair ipuçları verir, kozmetik ürünleri çapraz satmak için bir profil bağlantısı içerir, ziyaretçilere Twitter’da müşteri desteği ile nasıl iletişime geçeceklerini söyler, müşterilerin profiline sahiptir ve Instagrammers’ın şirket ve ürünleri hakkında daha fazla bilgi edinmesini sağlayan bir web sitesi bağlantısı vardır.

Instagram biyografisi nasıl yazılır (6 ipucu)

Popüler markalardan Instagram biyo püf noktalarını öğrenebilseydiniz harika olmaz mıydı? Ziyaretçilerin dikkatini çeken ve markanızı takip etmek istemelerini sağlayan göz alıcı Instagram biyografilerini nasıl yazacağınızı öğrenin.

1. İşletme hedeflerinizi düşünün

Instagram biyografileri işletmenizi temsil eder ve markanızın benzersiz kişiliğini iletir. Ancak, 150 karakterle sınırlısınız, bu nedenle bu küçük alana yazdıklarınız konusunda seçici olmanız önemlidir. Bu, Instagram hesabınızın gerçekleştirmesini istediğiniz iş hedeflerini anlamanız gerektiği anlamına gelir.

İyi bir biyografinin ziyaretçilerinize işletmenizin ne olduğunu ve ne yaptığınızı anlatması gerektiğinden, hedef kitlenize doğru mesajı iletmesini sağlamak için hedeflerinizi öncelik sırasına koymak önemlidir.

2. Ziyaretçilere şirketinizden bahsedin

Instagram biyografinizin ziyaretçilere şirketiniz ve değerleri hakkında bilgi vermesi gerektiğini söylemeye gerek yok. Hedef kitlenizi çekmek için, potansiyel müşterilerinizin şirketiniz hakkında bilmek isteyebileceği en önemli bilgileri bilmeniz gerekir.

Örneğin, ziyaretçilerinizi ürünleriniz ve müşteri deneyimini iyileştirmek için kullandığınız yollar hakkında bilgilendirebilirsiniz. Kullanıcıların% 60’ı Instagram’da ürünleri keşfettiğinden ve bazıları uygulama içinde satın alma kararları verdiğinden ürünleriniz, özel teklifleriniz ve teslimat yöntemleriniz hakkında daha fazla bilgi vermek iyi bir fikir olabilir.

Şirketinizi duyurmanın birçok yolu vardır, ancak ziyaretçilerinize markanız, değerleriniz ve ürünlerinizden bahsetmeden önce hedef kitlenizin ihtiyaçlarını ve isteklerini bilmelisiniz. Sonuç olarak, Instagram biyografiniz markanız hakkında olası soruları tahmin etmeli ve cevaplamalıdır.

3. Profil etiketleri ve markalı hashtag’ler ekleyin

Instagram, 2018’de biyografinizi kişiselleştirmek için başka bir harika özellik sundu. Platform, kullanıcıların biyografide hashtag’ler ve profil bağlantıları eklemelerine izin verdi. Bu etiketler, başka bir profil sayfasına veya bir hashtag “galerisine” götüren canlı bağlantılar haline gelir. Bu özellik, şirketlerin markayla ilgili en önemli bilgileri vurgulamasına ve ziyaretçilerin doğrudan biyografinizden şirketiniz hakkında daha fazla şey keşfetmesine olanak tanır.

Profil etiketlerini ve markalı hashtag’leri biyografide kullanmanın ve kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği teşvik etmenin en yaygın yolu, ziyaretçilerinize işletme profilinizde nasıl öne çıkacaklarını söylemektir.

Bu stratejinin uygulamadaki güzel bir örneği Topshop:

Biyografinizdeki hashtag ve profil bağlantılarıyla, şirketlerin marka hakkında daha fazla bilgi vermesi ve değerlerini ifade etmesi veya markalı hashtag’lerini doğrudan profilinizde tanıtması daha kolaydır.

4. Harekete geçirici mesaj veya çağrı (CTA) ekleyin

Biyografiniz işletmenizi tasvir ediyorsa, bu harika. Ve ziyaretçilere sonraki adımları atmaları gerektiğini açıkça söylerse, bu daha da iyidir. Bu nedenle, ziyaretçilerinizin biyografinizi okuduktan sonra ne yapmaları gerektiğini bilmelerini sağlamak için bir harekete geçirme ifadesi (CTA) kopyası kullanmak önemlidir. Şirketiniz hakkında daha fazla bilgi edinmelerini veya daha fazlası için sizi takip etmelerini isteyin, daha sonra ne yapmaları gerektiğini bilmeli ve onlara ipucu vermelisiniz.

Michael Kors’a bir bakın.

Şirket, Instagram ziyaretçilerinin marka ve ürünleri hakkında daha fazla şey keşfetmesini istiyor, bu nedenle insanları dünyayı keşfetmeye teşvik eden bir eylem çağrısı kullanıyor:

Harekete geçirici mesaj (CTA) düğme kopyası, ziyaretçilerinizi bir sonraki adımda yapacakları şeye yönlendirerek onları büyük bir etkiye sahiptir. CTA’nızı yazarken, ziyaretçilerinizi istediğiniz eylemi daha hızlı gerçekleştirmeye teşvik etmek için “al, satın al, alışveriş yap, keşfet, vb.” Gibi güçlü kelimeleri düşünün.

5. Bir web sitesi bağlantısı ekleyin

150 karakterlik bir sınırla şirketinizle ilgili her şeyi yazmak neredeyse imkansız. Neyse ki, Instagram kampanyanızı iyileştirmenin ve web sitesi trafiğini artırmanın kanıtlanmış bir yolu var – tıklanabilir Instagram biyo bağlantıları. Müşteriler, şirketiniz ve ürünleriniz hakkında daha fazla şey anlamalarına yardımcı olan yararlı bilgilerden asla bıkmayacağından, daha fazlasını kolaylıkla bulmalarına izin vermek önemlidir.

Web sitenize tıklanabilir bir bağlantıyla, ziyaretçilerinizin sitenize göz atmasına ve böylece şirketiniz hakkında daha fazla bilgi edinmesine izin verebilirsiniz.

Maalesef Instagram, kullanıcıların gönderilere bağlantı göndermesine izin vermiyor. Kullanıcılar veya markalar, siz minimum 10.000 takipçiye ulaşana kadar Instagram Hikayelerine bağlantı ekleyemez. Çoğu marka için, bir Instagram biyo bağlantısı eklemek, kelime sınırınızı genişletmenin ve şirketiniz hakkında daha fazla bilgi vermenin tek yoludur. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu özellikten en iyi şekilde yararlanmak son derece önemlidir.

6. Yaratıcılığınızı kullanın

Instagram, ürünlerini sosyal medyada tanıtmak isteyen birçok marka için popüler bir pazarlama aracı haline geldi. Bununla birlikte, modern kullanıcılar günlük olarak büyük miktarda markalı bilgi alıyorlar, bu nedenle Instagram’ın çok satış yapmasını istemiyorlar. Bu nedenle markaların, marka mesajlarını ilginç ve eğlenceli bir şekilde iletmek için platformda yaratıcı kalmaları çok önemlidir. Instagram biyografilerine gelince, yaratıcı olmak kalabalıktan sıyrılmak için kanıtlanmış bir yoldur.

Biyografinize yaratıcılık eklemenin en kolay yolu, onu daha okunaklı ve taranabilir hale getirmektir. İnsanlar kısa cümleleri daha iyi algılar, bu nedenle metin bloğunu ayırmak iyi bir fikirdir.

Instagram’da benzer bir yeni ürün lansmanı pazarlama kampanyası oluşturmak için biyografinizdeki yeni tekliflerden bahsedin ve ziyaretçilerin dikkatini çeken tema Öne Çıkanları oluşturmak için Instagram Hikayeleri şablonlarını kullanın.

Gördüğünüz gibi, Instagram biyografinize yaratıcılık eklemenin birçok yolu var. Biyografiniz ne kadar orijinal olursa, kitlenizin dikkatini çekme şansınız o kadar artar.

Sonuç

Instagram biyografiniz, hesabınızı oluştururken aceleyle doldurduğunuz birkaç satırdan ibaret değildir; profil ziyaretçilerinizin dikkatini çekmek ve onlara sizi takip etmeleri için sağlam bir neden vermek için güçlü bir yöntemdir. Çeşitli nedenlerden ötürü, göz alıcı bir Instagram biyografisine sahip olmak, markanız hakkında iyi bir ilk izlenim bırakmanın ve aynı kitlenin ilgisini bekleyen rakiplerinizin arasından sıyrılmanın harika bir yoludur.